Working.
Please stand by.

Thanks to all who participated in the Stoney Creek Homebrewers Amateur Brewing Competition (SCH ABC) 12.

There were 240 entries judged and 96 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stEdward WalkowskiBaxter's Munich Dunkel8A: Munich DunkelScranton Brewers Guild

Best of Show Winners

Top 3

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stEdward WalkowskiBaxter's Munich Dunkel8A: Munich DunkelScranton Brewers Guild
2ndRyan CeliaBob's Your Uncle.....13B: English Brown AleLehigh Valley Home Brewers
3rdEdward WalkowskiLayla's Ice CiderC2D: Ice CiderScranton Brewers Guild

Pro-Am winner to brew with Conshohocken Brewing Company

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
N/ARyan CeliaBob's Your Uncle.....13B: English Brown AleLehigh Valley Home Brewers

Winning Entries

Table 1: Pale Lagers (16 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stFrank T Mitchell
Co-Brewer: Ryan Pfannenstiel
Keeweepee PRX5: New Zealand PilsnerFormation Brewing Co
2ndTom HespelerRight In the Pils5D: German Pils
3rdJeff MaurielloDutch Oven2A: International Pale LagerMorris Area Society of Homebrewers

Table 2: Amber Lager (18 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stWill CassRautenflagge4B: Festbier
2ndDavid LiebermanMai Bock Pages4C: Helles Bock
3rdJason ZambriczkiOktoberfest6A: MarzenDelco Wooder Works

Table 3: Dark Lager (10 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stEdward WalkowskiBaxter's Munich Dunkel8A: Munich DunkelScranton Brewers Guild
2ndTom OwensDunkel Ist Die Nacht8A: Munich DunkelBIER-Brewers In the Endicott Region
3rdJeff MaurielloOf Course... A Schwarzbier8B: SchwarzbierMorris Area Society of Homebrewers

Table 4: Pale Ale (24 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stDonald BrownThis Ain’t Genny1C: Cream AleWestmoreland Area Zymology Enthusiasts
2ndMatt KlanicaBlonde Ale18A: Blonde Ale
3rdRyan CeliaGolden Stones12A: English Golden AleLehigh Valley Home Brewers

Table 5: Amber Ale (17 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stKatelyn RobertsSt. Andrew's14C: Scottish ExportStoney Creek Homebrewers
2ndDan FeltimoWolfgang 7B: AltbierLehigh Valley Home Brewers
3rdTyler FlynnBest Bitter11B: Best BitterMain Line Brewers Association

Table 6: Wheat and Wild (19 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stMichael HarrisonSnappier Ginger28C: Wild Specialty Beer
2ndBen ManderachiHoney Witbier24A: WitbierBruclear Homebrew Club
3rdNick ShadelRaspberry Sour28C: Wild Specialty Beer Berks County Homebrew Club

Table 7: Brown Ale (10 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRyan CeliaBob's Your Uncle.....13B: English Brown AleLehigh Valley Home Brewers
2ndDan FeltimoMildly Amusing13A: Dark MildLehigh Valley Home Brewers
3rdPatrick BreslinWhy You No Pale Mild?27A: Historical Beer Stoney Creek Homebrewers

Table 8: IPA (23 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRobert PaesBig Headed Surfer21A: American IPA
2ndMike BuryJai Alai Clone34A: Clone Beer Stoney Creek Homebrewers
3rdFrank TaddeoDouble IPA22A: Double IPABruclear Homebrew Club

Table 9: Belgian and French (18 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stDan CooperBelgian Saison25B: Saison Malter Ego Homebrew Club
2ndFrank TaddeoGrandma's Farmhouse25B: Saison Bruclear Homebrew Club
3rdRon JobsonJe Suis Saison25B: Saison

Table 10: Porters (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRyan CeliaNight Walker20A: American PorterLehigh Valley Home Brewers
2ndTyler FlynnBaltic Porter9C: Baltic PorterMain Line Brewers Association
3rdScott BombeckDr Fell's English Porter13C: English PorterDelco Wooder Works

Table 11: Stouts (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRon JobsonBlack Knight20B: American Stout
2ndDonald EvansByb Irish Stout15C: Irish Extra StoutMalter Ego Homebrew Club
3rdMatt KlanicaMilk Stout 16A: Sweet Stout

Table 12: Strong Ales (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stMarshall ErbBare Necked20C: Imperial StoutMadison Homebrewers & Tasters
2ndRyan CeliaRush Hour20C: Imperial StoutLehigh Valley Home Brewers
3rdNick ShadelOldy Not Moldy17B: Old AleBerks County Homebrew Club
HMTyler FlynnOld Burton17A: British Strong AleMain Line Brewers Association

Table 13: Smoke and Wood (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stPaul Ward
Co-Brewer: Vic Orlando Jr
Smoke Rings In The Dark32A: Classic Style Smoked Beer
2ndDavid LiebermanGratzer Expectations27A2: Piwo Grodziskie
3rdMichael HermanVanilla Stovepipe33B: Specialty Wood-Aged Beer

Table 14: Fruits and Spices (23 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJoe KalinoskyRaspberry Beret29A: Fruit Beer Lehigh Valley Home Brewers
2ndJohn LitakImperial Crustless Pb&j29B: Fruit and Spice Beer Lehigh Valley Home Brewers
3rdChristopher SpeeceImperial Milk Stout30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer ALEiens Homebrew Club

Table 15: Cider and Perry (14 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stEdward WalkowskiLayla's Ice CiderC2D: Ice Cider Scranton Brewers Guild
2ndShane DenslowFrench Cider C1C: French CiderLeft Coast Brewers of Florida
3rdEdward WalkowskiLayla's PerryC1D: New World PerryScranton Brewers Guild

Table 16: Meads (15 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBenjamin PolicelloBp's Fermented Honey-WaterM1C: Sweet Mead
2ndMike BuryTantalizing Tannic TinctureM2E: Melomel Stoney Creek Homebrewers
3rdEdward WalkowskiBaxter's Orange Blossom MeadM1B: Semi-Sweet MeadScranton Brewers Guild